SIKÇA SORULAN SORULAR

Boru nedir?
Boru içi boş silindir bir yapıda olan kullanılacak yere göre plastik,seramik ve metal malzemeden üretimi yapılan bir çeşit malzemedir.
Sipariş vermemiz için gerekli minimum miktar nedir?
Firmamız müşteri isteklerine cevap vermek için gerekli her koşula uygun çalışmaktadır. Sipariş bilgisi ile birlikte stok kontrolü yapılmaktadır.İstenilen ürünlerin stoklarımızda olmadığı hallerde üretim planları gözden geçirilmekte termin süresi bildirimi yapılmaktadır. Siparişleriniz için herhangi bir alt sınır yoktur.
İstediğim ürünlerin stok durumunu nasıl öğrenebilirim?
Tüm ürünlerimiz nerede ise özel ürünler durumundadır. Fakat özellikle en çok sevk ettiğimiz ürünleri stoklama ya çalışmaktayız.Hdpe Boru, Koruge Boru, Drenaj Borusu, Kablo Muhafaza Borusu, Doğalgaz Borusu, Çelik Takviyeli Koruge Boru hakkında detaylı bilgi almak ve stok bilgisini öğrenmek için [email protected] adresimize mail atabilir yada 444 65 38 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.
Bana en yakın Kuzeyboru bayisine nasıl ulaşırım?
Firmamıza e-mail, telefon yada faks yolu ile ulaştığınızda size en yakın bayimizi size yönlendirebileceğimiz gibi doğrudan siparişi alarak ürünlerimizi bayimiz aracılığıyla size yönlendirebiliriz. [email protected] adresimize mail atarak konu ile bilgi sahibi olabilirsiniz.
Nakliye dahil hizmetiniz var mıdır?
Siparişlerinizi nakliye dahilde fiyatlayabiliriz.
Zor teslim noktaları için nakliye hizmetiniz var mıdır?
Müşterilerimizin teslim adreslerini sipariş aşamasında bildirmesi durumunda zorluk derecesi ne olursa olsun lojistik birimimizce ürünler istenilen yerde teslim edilecektir.
İade koşulları nelerdir ?
Ürünlerimiz özel bir yapıda olduğu için kalite ve sevkiyat sırasında oluşabilecek arızalar hariciden iade edilememektedir.
Firmanızın çalışma saatleri nedir ?
Firmamız Hafta içi 08:30 - 17:30 aralığında hizmet vermektedir. Firmamız haftasonu, dini ve resmi tatillerde çalışma yapmamaktadır.
Bayilik şartlarınız nelerdir ?
Kuzeyboru bayisi olmak için öncelikle pazarlama birimlerimizle irtibat kurmanız gerekmektedir. Sonrasında firmamız gerekli belge ve bilgileri alarak araştırma yapmakta ve şartlarımızı sunmaktadır.
Hangi Boruları İçme suyu naklinde kullanabiliriz ?
Hdpe borularımız ve basınçlı PVC borularımız ile içme suyu taşıması yapabilirsiniz. Su borularımız Türk Gıda şartlarına göre belgelendirilmiştir. Su borularının kullanım tercihi için satış birimimizle de irtibat kurabilirsiniz.
Hdpe Boru ağırlıkları nasıl hesaplanır ?
Hdpe borularımız ve basınçlı PVC borularımız ile içme suyu taşıması yapabilirsiniz. Su borularımız Türk Gıda şartlarına göre belgelendirilmiştir. Su borularının kullanım tercihi için satış birimimizle de irtibat kurabilirsiniz.
Hdpe Boru ekleme parçaları neye göre belirlenir ?
Hdpe boru sistemleri genelde yüksek basınçlı sistemlerdir. Bu sistemlerde kullanılacak ek parçalar,ürünlerin basınç sınıfı, uygulama alanı şartları , sistemin çalışma presiplerindeki özel durumlara göre belirlenir. Bu şartlara göre Elektro Füzyon, Alın Kaynağı ve Puşfit ek parçaları ile uygulanır.
Hdpe Boruların ömrü ne kadardır?
Hdpe boru ömrü standartlar dahilinde en az 50 yıl olarak öngörülmekle birlikte gerçek ömür bu sürenin çok çok üzerindedir.
Pe boruların kimyasallara karşı dayanımı nasıldır?
Hdpe borular bir çok kimyasal maddeye dayanıklıdır. Kimyasayal dayanımlar hakkında detaylı bilgiyi web sitemizden bulabilirsiniz. Teknik bilgi için 444 65 38 numaralı hattımızı arayınız.
Hdpe boru için minimum bükülme yarıçapı nedir?
Boru SDRMinimum Bükülme yarıçapı
9DN x 12
11DN x 15
13.6DN x 21
17 / 17.6DN x 25
21DN x 35
26DN x 45
33DN x 65
Örnek, 250 mm SDR 11 olan bir boru için bükülme yarıçapı ; (250x 15) mm = 3.75m
Hdpe boruların kangal sarım ölçüleri nasıldır?
Hdpe borularımız standartlar gereği minimum bükülme çapı dikkate alınarak sarılmaktadır. Standart sarım haricinde nakliye şekli parti büyüklüğü ve iç içe geçme alternatifleri ile üretim yapılır.
Hangi borular sarılabilir ?
Pe borularımız aşağıdaki çaplar için sarılı şekilde teslim edilebilmektedir. 16 mm Pe100 Boru (16-20 Bar ve üzeri) 20 mm Pe100 Boru (16-20 Bar ve üzeri) 32 mm Pe100 Boru (10-16-20 Bar ve üzeri) 40 mm Pe100 Boru (10-16-20 Bar ve üzeri) 50 mm Pe100 Boru (10-16-20 Bar ve üzeri) 63 mm Pe100 Boru (10-16-20 Bar ve üzeri) 75 mm Pe100 Boru (10-16-20 Bar ve üzeri) 90 mm Pe100 Boru (10-16 Bar) 110 mm Pe100 Boru (10-16 Bar) 125 mm Pe100 Boru (10 Bar)
Hdpe boru güneş ışığından etkilenir mi ?
UV katkısı olan Hdpe boruların güneşe dayanımı fazladır. Fakat UV katkısı olmaksızın güneş ışığına maruz kalan borular zarar görürler.
Hdpe boru korozyona uğrar mı?
Hdpe borular korozyona uğramaz toprak altında herhangi bir reaksiyona girerek duvar kalınlığı kaybı yaşamaz.
Hdpe Borular yüzer mi?
Pe borular deniz suyundan daha hafif olması sebebiyle su yüzünde durabilirler. Pe boruların özgül ağırlığı 950 kg/m3 tür. Su ile karşılaştırdığımızda 1000 kg/m3 değerinden daha küçük olması nedeniyle batmazlar. Ayrıca Floating ürünümüz ilede ağır akışkan dolu borularımızı su üzerinde yüzdürebilmekteyiz.
MRS nedir ?

Hammade Sınıfı MRS(mpa) 
PE 32 3,2
PE 40 4,0 
PE 63 6,3 
PE 80 8,0 
PE 100 10

Hdpe boru nerelerde kullanılır ?

◆ İçilebilir Su Dağılımı

◆ Basınçlı Su Sistemleri

◆ Kanalizasyon Sistemleri

◆ Deniz Boru Hatları ve Geçişleri

◆ Balık Çiftliği Uygulamaları

◆ Katı Madde Nakliye Hatları

◆ Kılıflı Jeotermal Isıtma Boru Hatları

◆Geri Dönüşümlü ve Geri Kazanılmış

◆ Elektrik ve Telekomünikasyon Şebekeleri başta olmak üzere yüksek kalitesi ve geniş kullanım alanları ile ön plana çıkmaktadır.

Hdpe boruların avantajları nelerdir ?
Kuzeyboru Hdpe Boru üstün fiziksel ve kimyasal özellikleri ile boru üretiminde ve boru uygulamaları için mükemmel bir tercihtir. 50 yıllık kullanım ömrü Hdpe boru yüksek ısı ile eritilebilen kimyasal ve çatlak ilerleme direnci çok yüksek olan HDPE ( High Density Polyethylene – Yüksek Yoğunluklu Polietilen) hammadde ile üretilmektedir. Hdpe boru ifadesi daha çok günümüzde Pe 100 boru gurubu için kullanılmaktadır.
SDR nedir ?
Standart Boyut Oranı anlamına gelir. Boruların tanımlanmasında kullanılan bir parametre olup, dış çapın et kalınlığına oranıdır.
MDPE HDPE Pe 80 ve Pe 100 arasındaki fark nedir?
Petrokimya gelişimi ile beraber tanımlanmış Polietilenler yoğunluklarına göre LDPE Low Density Polyethylene ( Alçak Yoğunluklu Polietilen),MDPE Medium Density Polyethylene ( Orta Yoğunluk Polietilen), HDPE High Density Polyethylene ( Yüksek Yoğunluklu Polietilen) sınıflandırılmışlardır. Yüksek Yoğunluklu Polietilenler diğerlerin göre daha güçlü bir dayanıma sahiptir. MRS (Minimum Required Strength) değer MDPE için 8 HDPE ürünleri için 10 olarak hesaplanmıştır. Bu HDPE ler için daha düşük et kalınlığı değerinde daha büyük bir dayanımı dolayısı ile daha çok akışkan geçmesini sağlar. MDPE ürünler ise daha büyük et kalınlığı değeri ile dış darbelerle oluşan çatlak ve ve yarılma konusunda avantajlar sağlar.
Dış yüzeyi çizik yada yaralı borular kullanılabilir mi?
Dış yüzeyinde üretim taşıma yada indirme ve bindirme sebebi ile yaralanmalar bulunan pe borular da yara derinliği boru et kalınlığının  geçmediği durumlarda kullanılabilir.
Hdpe ne demektir ?
High Density Polyethylene İngilizce ifadesinin açılımıdır. Türkçe manası Yüksek Yoğunluklu Polietilen dir. Polietilen bir petrokimya ürünüdür ve plastik türevi bir kimyasaldır.
Pe boruları nasıl birleştirilir?
Pe borular elektrofüzyon, alın kaynağı ve mekanik (puşfit) ek parçalar kullanılarak birleştirilebilir.
Pe borular kaç derecede kaynak yapılabilir ?
HDPE su borularımız 0-40 C arasında kaynak yapılmalıdır. - derecelerde kaynak yapılması durumunda kaynak çadırı kurulması önerilir.
Hdpe Boru Fiyat Listesi nereden alabilirim?
Hdpe boru fiyat listerimize https://kuzeyboru.com.tr/hdpe-boru-fiyat-listesi linkinden ulaşabilirsiniz. Size özel iskonto oranımızı öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için [email protected] adresimize mail atabilirsiniz.
Boru fiyat listeleri nin iskonto oranları nasıl oluşmaktadır?
Fiyat Listelerimizdeki iskontolarımız sipariş edilecek parti büyüklüğüne ürün detaylarına ve ödeme koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sipariş edeceğiniz plastik boru ve ek parçalarının iskontolarını satış birimimiz size bildirecektir. Satış birimimiz ile iletişime geçmek için 444 65 38 numaralı hattımızı arayınız.
Hayat kaynağımız olan içme suyunda hangi boru çeşidi kullanılır?
Hdpe borular ve basınçlı PVC borular ile içme suyu taşıması yapabilirsiniz. HDPE boru sistemi 1950 yılında özellikle içme suyu taşınması konusunda birçok testten geçmiştir. Bu testler sonucunda ise tüm raporları olumlu çıkan HDPE borular insan sağlığına hiçbir zararı dokunmadığı belirlendikten sonra kullanıma sunulmuştur. Günümüzün en çok kullanılan borularından biri olan HDPE boru sistemleri ekonomik , kolay taşınması, performans verimi , bileştirme yönteminin kolay olması , ve kullanışlı olması ile ön plana çıkmaktadır.
PVC boru ne işe yarar?
Pvc borularımız aşağıdaki alanlarda kullanılmaktadır. * İçme suyu şebekeleri * Zirai sulama şebeleri * Atık su şebekeleri * Kanalizasyon şebekeleri * Sanayi tesisleri * Yangın hatları * Yüzme havuzları * Tahliye kanalları * Kablo Koruma izolasyonu
Pvc Boru Ağırlıklarını nereden öğrenebilirim ?
Pvc boruların ağırlıkları çeşitli standartlara göre değişiklik göstermektedir. Basınçlı temiz su boruları için istenen standartlar belirtildiği takdirde satış birimimiz size bu bilgileri sağlayacaktır.
U-PVC Nedir ?
PVC, “Poli Vinil Klorür” kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve PVC boru hammaddesi birçok olumlu özelliklere sahip bir polimer türüdür. PVC hammaddesi, kaya tuzunun elektroliz edilerek ayrışması sonucu ortaya çıkan klor gazı ile petrolün damıtılması sonucu ortaya çıkan etilen gazın reaksiyona girmesiyle elde edilen küçük molekül yapısı olan Vinilklorid oluşur. Vinilkloridlerin birleşerek oluşturduğu büyük moleküle ise polivinilklorid (PVC) denir.
PVC Boru Kanser Nedeni midir?
PVC boru hakkında günümüzde hala yanlış bilgiler verilmektedir. Kanser hastalığını teşvik eden vinilklorid maddesinin, PVC ile çalışanların, üreticilerin veya bu maddeyi işleyenlerin insan sağlığını tehdit ettiği öne sürülmüştür. Hammadde içerisindeki vinilklorid miktarını arttırmak için polimerizasyon işlemi sırasında insan sağlığını tehdit edecek risk bulunur. Fakat bu işlem günümüzde tamamen tam kontrol altında kapalı reaktörler içinde yapılan polimerizasyon teknolojisi sayesinde, polimerizasyon işlemi boyunca hammadde içinde reaksiyona girmemiş bir şekilde duran vinil klorür monomerinin miktarı devamlı olarak izlenebilmekte ve vinil klorür monomerinin hammadde içindeki oranı miktarı milyonda bire düşene kadar polimerizasyon işlemine devam edilmektedir. Dünya Sağlık örgütü tarafından depolama ve gıda ürünlerinin taşınmasında onaylı plastik PVC borular başında geliyor. Tıp alanında kullanılan ameliyat malzemeleri vs gibi ürünlerin saklandığı bütün kap ve tıp malzemeleri PVC'den yapılmaktadır. PVC Boru hammaddesi su ve diğer sıvılarla etkileşime girmez. PVC hammaddesi suya hiçbir partikül bırakmaz. Ayrıca, klor maddesinin mikrop öldürücü olarak su dezenfeksiyonunda kullanıldığı bilinir. Geçmiş yıllarda malzemelerin dayanıklılığını arttırmak için ağır metallerden ve insan sağlığına zararlı maddeleri içeren ürünler dünyada yasaklanmıştır. Baryum, çinko, kalsiyum, kalay malzemeleri stabilizatör olarak kullanılan bu malzemeler yerine kullanılır. KUZEYBORU PLASTİK, insan sağlığına zararlı olmayan malzemelerden kullanmaktadır.
PVC Boru Çevre Kirliliği Sebebi midir?
U-PVC boru hammaddesi, üretimi için başka plastik hammaddelere oranla daha az petrol kullanılması ve daha az enerji gerektirmesi dolayısı ile diğer malzemeler arasında en çevre dostu plastik malzemedir. PVC yi işlemek için diğer plastik malzemelere kıyasla hem çok daha az enerji ve hem de daha az işlem süresi gerekir. Bu da nihai ürünün maliyetinin PVC de çok düşük olmasını sağlar. Üstelik PVC’nin geri dönüşümü de sağlanır. Yani eritilip tekrar tekrar üretim yapılabilir. Hem ekonomik ömrü devam eder hem de çevre temizliği sağlanır. PVC boru atıklarını çöpe atmaya veya yakmaya gerek yoktur. Atıklar eritip tekrar işlenir ve daha alt kalite ürün olarak kullanılır ve böylelikle çevre temizliği sağlanmış olur. Yani atık bir gıda ürünü ambalajı, tekrar eritilip yeniden üretildiğinde, PVC ürünü artık gıda ambalajında değil hijyen gerektirmeyen gıda dışı işlerde kullanılabilir.
Pe 100 Boru nedir ?
Pe100 boru yüksek yoğunluklu polietilen hammaddelerin bir türevi olan pe100 hammaddesi ile üretilen borudur. Bu ürünümüz yüksek basınç sınıflarında daha çok sıvı taşıma kapasitesi ile öne çıkmaktadır.
Korige yada Koruge Boruları nedir?
Özellikle Altyapı kanalizasyon ve deşarj sistemlerinde kullanılan dış cidarı küresel yada düzlemsel olarak inişli çıkışlı üretilen bir çeşit plastik borudur. Bu borular dış yük taşıma amacıyla üretildiği için en önemli unsuru esnek ve çember rijitliğinin yüksek olmasıdır . Bu sayede deprem gibi yer hareketleri nden etkilenmez.
Pe 100 Boru Ağırlık ve Teknik Bilgilerin Hesaplanması nasıl yapılmaktadır?
Pe100 boru ağırlık hesaplanmasında içi boş silindir hacim hesabı ile Hdpe boru yoğunluğu çarpılarak pe 100 boru ağırlık tespiti yapılır. Pe 100 boru üretim aşamasında ısıl işlem görmesi sebebi ile genleşme özelliği gösterir bu nedenle hdpe boru ölçüleri tablosu hazırlanırken tolerans değerlerini de göz önüne almak gerekir. Üretim yapılan bölgedeki dış koşullar bile bu tolerans değerlerini etkilemektedir.
Pe 100 Boru ekleme parçaları neye göre belirlenir ?
Pe100 boru sistemleri genelde yüksek basınçlı sistemlerdir. Bu sistemlerde kullanılacak ek parçalar,ürünlerin basınç sınıfı, uygulama alanı şartları , sistemin çalışma presiplerindeki özel durumlara göre belirlenir. Bu şartlara göre Elektro Füzyon, Alın Kaynağı ve Puşfit ek parçaları ile uygulanır.
Korige Boruların ömrü ne kadardır?
Korige boruların ömrü minimum 50 yıldır.
Korige boru hangi ham maddeden yapılır?
Koruge borular PE ve PP hammaddeler ile yapılmaktadır.
Polietilen hammaddesinin özellikleri nelerdir?

1950 yılında geliştirilen  PE 32 sınıfında düşük yoğunluklu polietilen borular gelişen teknoloji ile beraber günümüzde 3. Jenerasyon PE 100 hammaddesi ile içme suyu hatları, deniz suyu arıtma tesisleri, deniz deşarj hatları, cazibeli akış suyu hatları, gaz santralleri, bahçe sulama hatları, kanalizasyon hatları gibi bir çok alanda ekonomik ve yüksek performanslı bir çözüm olmuştur. Polietilen hammaddesi yoğunluklarına ve kristal yapı yüzdelerine göre 3 ana gruba ayrılır.

• Düşük yoğunluklu polietilen hammaddesi (LDPE) • Orta yoğunluklu polietilen hammaddesi (MDPE) • Yüksek yoğunluklu polietilen hammaddesi (HDPE)

Koruge boru fiyat listesine nasıl ulaşabilirim ?
Yüksek kalitesi ve uygun fiyatı ile ön plana çıkan Kuzeyboru Korige boruları fiyat listesine ulaşmak ve size özel iskonto oranımızı öğrenmek için 444 65 38 hattımızdan bizlere ulaşabilir yada [email protected] adresimize mail atabilirsiniz.
Polietilen hammaddesinin en çok tercih edilen hammadde olmasının sebebi nedir?
Kendi alanında diğer hammadde türlerine göre yüksek performansı ve ekonomikliğinin yanı sıra uzun ömürlü dayanımından dolayı en fazla tercih edilen de ürün olan Polietilen; Hava şartlarına karşı dirençlidir , yırtılma ve basınça karşı yüksek dayanıklıdır, gerilim çatlamasına karşın yüksek dayanıklılık, -30 ile -60 dereceye kadar dayanıklılık, korozyona karşı dayanıklılık, kolay ve güvenilir montaj, metal borulara göre daha az seviyede sürtünme kayıpları, zehirsizdir.
Drenaj Borusu Nedir?
Yer altı su seviyesinin yüksek olduğu yerlerde yada yapay su toplama merkezlerindeki suyu bir araya getirerek istenilen yere nakil eden borulardır. Özellikle Korige borular bu amaçla kullanılmakla beraber arazi şartlarına göre HDPE yada PVC borularda kullanılabilir.
Yağmurlama Sulama Boruları kaç bar basınca dayanır ?
Yağmurlama sulama boruları 6 atm basınca dayanır fakat sistemim tüm elemanları bu basınç altında çalışmayabilir. Örnek olarak kullanılan sprink sayısı yada sprink debisi sprinklerin bu basınç altında çalışmasına zarar verebilir. Bu nedenle yağmurlama sulama sistemleri 2-3 bar seviyelerinde çalıştırılmalıdır.
Akredite deney laboratuvarımızda hangi testler yapılmaktadır ?
Boyutların Tayini, Yoğunluk Tayini , Kütlesel Erime Akış Hızı (MFR) Tayini , Çekme Özelliklerinin Tayini (Max= 50 kN), İç Basınca Direncin Tayini (Max d= 500 mm),Pigment veya Karbon Siyahı Dağılımı Derecesinin Tayini , Kalsinasyon ve Piroliz ile Karbon Siyahı Tayini , Uzunluğundaki Değişim , Çevre Boyunca Dış Darbeye Mukavemet Tayini (Max d= 800mm), Etüv Deneyi , Çember Rijitliğinin Tayini (Max d= 600 mm)
Kuzeyboru ne zaman üretime başlamıştır?
Kuzeyboru boru fabrikası 2005 yılında boru üretimine başlamıştır.
Kuzeyboru özel ölçülerde boru üretimi yapar mı?
Kuzeyboru olarak müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmayı amaç edinmekteyiz. Bu nedenle gelen özel istekleri değerlendirmekte ve uygun gördüğümüz miktar ve ölçüler için özel üretimler yapmaktayız.
Hdpe Boru nedir ?
Kuzeyboru Hdpe boru yüksek ısı ile eritilebilen kimyasal ve çatlak ilerleme direnci çok yüksek olan HDPE ( High Density Polyethylene – Yüksek Yoğunluklu Polietilen) hammadde ile üretilmektedir. Hdpe boru ifadesi daha çok günümüzde Pe 100 boru gurubu için kullanılmaktadır. Detaylı bilgiyi web sitemizden öğrenebilirsiniz.
Perfore drenaj boruları nedir ?
Kuzeyboru perfore drenaj boruları Hdpe perfore boru, koruge perfore boru ve pvc perfore boru olmak üzere 3 tip boru şeklinde üretilmektedir. Yer altı veya toprağın içerisine absorbe edilmiş istenmeyen suların tahliye edilmesinde kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için web sitemizin "Ürünler" kısmını ziyaret edebilirsiniz.
Drenaj borusu 2018 fiyat listesine nasıl ulaşabilirim ?
Kuzeyboru drenaj borusu 2018 fiyat listemize ulaşmak için 444 65 38 numaralı hattımızı arayabilir veya [email protected] adresimize mail atarak size özel iskonto oranlarımızı öğrenebilirsiniz. Hemen arayın fırsatı kaçırmayın.
Kuzeyboru Perfore (Delikli) Borular nerelerde kullanılır ?

Kuzeyboru Drenaj boruları geniş kullanım alanı ve yüksek kalitesi ile sizlere mükemmeli sunuyor. Drenaj borularımız;

 Çamur, balçık alanların ıslah edilmesi,
 Tarım alanlarında biriken suların uzaklaştırılması
 Açık spor komplekslerin alt yapılarında
 Yol yapımlarında, banket drenajlarında 
 Bina ve inşaatlarda temelden su çıkması halinde inşattlerın korunması amacıyla güvenle kullanılır.

Drenaj borusu fiyatlarına nasıl ulaşabilirim ?
Kuzeyboru perfore (delikli) drenaj borusu 2018 fiyat listesine web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Size özel iskonto oranımız ve projenize uygun çözümler için 444 65 38 hatlı telefonumuzu arayabilir veya [email protected] adresimize mail atabilirsiniz.
Polietilen ham maddesi güneş ışıklarına karşı dirençli midir?
Polietilen’in fiziksel ve kimyasal herhangi bir koruması olmadığı takdirde UV ışınlarından etkilenir ve zayıflar . Üretim sırasında içerisine katılan %2-3 arasında ki karbon siyahı sayesinde UV girişi kesilerek zayıflaması önlenir. Dolayısıyla da PE açık havada da kullanılabilir. Ancak diğer tiplerin yer altında veya koruma kaplaması ile açıkta kullanılabilir.
İçme suyunda kullanılan borularını etkileyen dış faktörler nelerdir?
PE100 borularda çalışma koşulları , sıcaklık, basınç ve akışkan özellikleri , HDPE hammaddesinin kimyasal yapısı, PE100 borular için boru döşemesi sırasında kullanılan toprak yapısı yani gömlekleme koşulları , HDPE boru döşenen toprağın kimyasal yapısı , PE 100 boru döşemesi sırasında uygulanan birleştirme ve şartları borularının ömürlerine etki etmektedir. PE 100 borularının ömür hesaplaması yapıldığında minimum 50 yıllık bir ömür 20 oC’lik akıştan sıcaklıkta geçerli olmaktadır.PE 100 boru ömrü HDPE maddesi ile yapacağı kimyasal bağlar ile de değişkenlik gösterebilmektedir.
HDPE boruların avantajları nelerdir?
60 yıllık bir geçmişe sahip olan HDPE borular günümüze kadar geçirdiği teknolojik gelişmelerden olumlu olarak etkilenmiş ve günümüzün en çok tercih edilen borularından birisi olmuştur. HDPE Borular; içinden geçen akışkanların genel özelliklerini korur. İç yüzeylerinde yosun tutmamasından dolayı rahatlıkla içme suyu sistemlerinde kullanılabilir. Kimyasal özelliğinden dolayı kimyasallara karşı yüksek mukavemete sahiptir. Eğimli arazilerde döşenmesi ve eğime göre şekil alması esnek olmasından dolayı çok basittir. Yüksek elastiklik özelliklerinden dolayı, sismik hareketlerin çok olduğu bölgelerde kullanımı çok rahattır. Yer hareketlerinde hareketin yönüne göre kendisini yönlendirebilir ve kırılma yapmaz. Kaynak ve birleştirme metodları çok basittir. Ağırlığından dolayı taşıması kolay ve dolayısıyla nakliyesi ucuzdur.
HDPE boruların depolanmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

HDPE boruların üretiminden sonra depolama yapıldığı sırada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

* Yığılmaya karşı önlemler alınmalı ve önerilen yükseklik ise 1 metre olmalıdır. * Kangallar için önerilen diziliş silodur. Silodan tek tek alınan kangallarda dengeyi bozmamak önemlidir. * Düz borular sıralı hale yatay şekilde dizilmeli ve alt sıra ile üst sıra arası açılı durmamalıdır. Yan destekler ile boruların kayması engellenmelidir.

Boruların üst üste depolanması

•Borular yatay bir düzlemde keskin cisimlerden uzak bir şekilde depolanmalıdır. •PE fittingler kapalı bir şekilde , ambalaj içinde saklanmalıdır. •PE borular ve fittingler atık su , pislik ve toprakla teması önlenmelidir.

HDPE boruların taşınmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Donma noktası veya daha düşük sıcaklıkta muhafaza edilen PE borular darbelere karşı daha güçsüz hale gelmektedir. Bu nedenle borular düşürülmemeli , hızla yerde sürüklenmemeli , darbe görmemelidir.PE Borular el testeresi ile kesilirken iki taraflı destek sağlanmalı donma noktası ve daha düşük sıcaklıkta yapıldığı takdirde ise kırılma veya bükülme olabilir. PE boruların nakliyesi sırasında taşıyacak aracın borunun tam boyunda olmalı boru araç dışına sarkmamalıdır. Pe boruların taşıma işlemi bittikten sonra nakliye aracından indirilirken kesinlikle halat veya zincir kullanılmamalı boru ve fittingler yere atılmamalıdır. Vinç veya foklift kullanımı önerilen indirme metodudur.
Polietilen boru veya ek parçaları birleştirme yöntemleri nelerdir?

Polietilen boru veya ek parçaları birleştirmek için birbirlerine eritilerek yada mekanik ek parçalar ile bağlanmaktadır.Polietilen dışında kalan borular için çeşitli ek parçalar , flanşlar yada amaca uygun olarak geliştirilmiş geçiş adaptörleri ile bağlantı sağlanabiliri. PE malzemeler için bilinen birleştirme yöntemleri;

1) Elektrofüzyon (EF),

2)Butt-füzyon (Alın Kaynağı)

3)Soket Kaynak

4) Flanşlı Bağlantı

Elektrofüzyon yöntemi ile birleştirme işlemi nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Kaynak işlemi yapılmadan önce boru ağzının kendi ekseni ile dik açı yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Eğer dik açı yok ise eğer ağzı kesilmeli ve kendi ekseni ile dik açı yapması sağlanmalıdır.

• Elektrofüzyon manşon takılacak boru yüzeyi işaretlenmelidir.  Kaynak boyu genel olarak manşon boyunun yarısı kadar olmalıdır.  İşaretlenen kesim kazıma aparatıyla oksikleme yapmakayacak şekilde kazılmalıdır.

• Kazıma işlemi yapıldıktan sonra kesinlikle dokunulmamalı ve olumsuz hava koşullarından korunmalıdır. Manşon boruya takılır gerekli görülürse kelepçe ile sistem sabitlenir.

• Elektrofüzyon kaynak makinesi üzerinde bulunan kablolar manşon üzerindeki soketlere takılır. Manşon üzerindeki barkod değeri makine üzerine girilir.  Daha sonra manşon soket uçlarına gerilim verilerek kaynak işlemi gerçekleştirilir. Kelepçelerin sökülmesi için de soğuma işleminin gerçeklemesi beklenir.

• Polietilen boru döşeme işleminde borunun kalitesinden daha önemli bir konuda işçiliktir. Özellikle kaynak işlemini yapacak olan kaynakçının sertifikası ve referansı önemli olmakta birlikte yine denetlemesinin de yapılması gerekmektedir.

Alınkaynak yöntemi nedir ? Standartları nelerdir?
Alın Kaynak; polietilen boru ve ek parçaların birleştirilmesinde en yaygın olarak kullanılan birleştirme metodlarından birisidir. Kaynak yapılacak olan boruların iki ucu ısıtılarak baskı altına alınıp birbirlerine doğru itilmesi ile yapılır. Alın kaynak birleştirme yöntemi ile 1200 mm çapa kadar olan borular kaynatılabilir. Alın kaynağı birleştirme metodu DVS 2207 standardına uygun olarak yapılmaktadır
Alınkaynak metodunda uygulanması gereken tedbirler nelerdir?

• Alın Kaynak yapılacak ortamın elverişsiz hava koşullarının getireceği etkilerden korunması gerekmektedir.

• Alın Kaynak yapılacak ortamın 5’C’nin altında olmamalıdır.

• Alın Kaynak işlemini yapacak olan kaynakçının eğitimli ve iyi referans sunabiliyor olması gerekmektedir.

• Alın Kaynak yapılırken Kullanılacak makine seltifikalı olmalıdır.

•Alın Kaynak yapılacak boruların et kalınlıkları eşit olmalıdır. Eşit değil ise farkı %10’u geçmemelidir.

Alın Kaynak metodunda kullanılan makine ve ekipmanlar nelerdir?

Alın kaynak yönteminde kullanılan 4 adet makine ve ekipman bulunmaktadır bunlar ;

* Tıraşlama Ünitesi :  Boru alın yüzeylerini düz ve pürüzsüz hale getirmek için kullanılan aksamdır.  Bu makine ile yapılan işlem sonucunda kaynak işlemini olumsuz olarak etkileyen kir ve oksit tabakası da temizlenmiş olur.

* Klamplar : Borularda alın kaynağı yapılacağı sırada sabit kalmasını sağlayan ekipmandır. Yalnız borularda her alın kaynağı için farklı ayarlama yapılmalıdır.

* Isıtma Ünitesi : Boru alın yüzlerini ısıtmada kullanılan rezistanlardan oluşan ekipmandır.

* Hidrolik Ünite : Tıraşlama , ısıtma , birleştirme işlemlerinde gerekli olan basıncı sağlayan , klampları yatay olarak hareket ettiren aksamdır.

Alın Kaynak metodunun avantajları nelerdir?

Alın kaynak yönteminde kullanılan 4 adet makine ve ekipman bulunmaktadır bunlar ;

* Tıraşlama Ünitesi :  Boru alın yüzeylerini düz ve pürüzsüz hale getirmek için kullanılan aksamdır.  Bu makine ile yapılan işlem sonucunda kaynak işlemini olumsuz olarak etkileyen kir ve oksit tabakası da temizlenmiş olur.

* Klamplar : Borularda alın kaynağı yapılacağı sırada sabit kalmasını sağlayan ekipmandır. Yalnız borularda her alın kaynağı için farklı ayarlama yapılmalıdır.

* Isıtma Ünitesi : Boru alın yüzlerini ısıtmada kullanılan rezistanlardan oluşan ekipmandır.

* Hidrolik Ünite : Tıraşlama , ısıtma , birleştirme işlemlerinde gerekli olan basıncı sağlayan , klampları yatay olarak hareket ettiren aksamdır.

Soket Kaynak nedir? Uygulama aşamaları nelerdir?
Boru dışı yüzeyi ile fitting iç yüzeyi füzyon sıcaklığına gelene kadar ısıtılır.Boru fittinge sokulduktan sonra soğuma işlemi süresince kıpırdatılmadan beklenir.Soket Kaynağı yapmak için uygulanması gereken adımlar ; Boru ucu dik kesilir uç kısım ve fittingin kaynatılacak kısmı temizlenir.Parçalar sırası ile ısıtılır , birleştirilir ve soğumaya bırakılır.
Flanşlı bağlantı nedir? Uygulama aşamaları nelerdir?
Bu bağlantı şeklinde boruya kaynatılmış adaptör takılır. Esas flanş arka taraftan muhakkak baskı flanşı ile desteklenmelidir. Aksi taktirde sızıntı yapması kaçınılmazdır. Baskı flanşları demir çelik malzemesinden olması gerekmektedir. Flanş cıvataları cıvata deliğinden 3 mm daha düşük çaptadır.Somun ve baskı flanşı arasında mutlaka somun bulunmalıdır.
PE100 boruların onarılması mümkün müdür?

PE 100 boruların onarılmasında onarılma derecesine bağlıdır. Eğer hasar küçük ise EF yöntemi ile kaynatarak veya kelepçe ile sıkılarak onarılabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte son zamanlarda kullanılan bir diğer yöntem ise kapsül içine almak buda boru üreticileri tarafından kullanılmaktadır.

Daha büyük hasarlar için; hasarlı parçanın çıkarılarak yerine yeni bir parça koyarak düzeltilebilir bu işlem de basit bir yöntemdir. Borunun zarar görmüş kısmı sıkma aletleri ile izole edilir, hasarlı kısım alınır ve EF yöntemiyle yeni parça araya konulabilir.

HDPE EF Ekleme Parçaları nelerdir? Hangi amaç ile kullanılınır?
EF Manşonlar: Elektrofüzyon yöntemi ile yapılan birleştirmelerde kullanılan bir ek parçadır. Çapları aynı olan iki boru bu ek parçaya yerleştirilir. Ek parçanın içindeki rezistanlara verilen akım ile birlikte her iki borunun birbirine yapışması sağlanır. HDPE EF Servis Te; Hammaddesi PE 100 olan bu ek parçada sıvı veya gaz alt yapı sistemlerinde kullanılır. En önemli bir özelliği bir hat üzerinden başka bir yöne sıvı veya gaz akışı sağlamaktadır.EF kaynak metoduna uygun olarak üretilmektedir. EF Vanalı Servis Te ve EF Vanasız Servis Te olmak üzere iki çeşit EF Servis Te vardır. HDPE Ef Eşit Te; Hammaddesi PE100 olan HDPE Ef Eşit Te ek parçasının üç ucuda aynı çaptadır. Elektrofüzyon birleştirme yöntemi kullanılarak bağlantısı yapılır. Dik açıda bağlanması gereken ana ve ara hat çıkışında , vana ve branşman bağlantıları için kullanılır. HDPE EF İnegal Te; Hammaddesi PE100 olan ve eşit olmayan TE anlamına gelen HDPE EF İnegal Te ek parçası farklı çaplarda olan HDPE boruların bağlantısında kullanılmaktadır ve elektrofüzyon yöntemiyle birleştirilmesi yapılmaktadır. Bu ek parçamız yine HDPE Ef Eşit Te’de olduğu gibi ana ve ara hat çıkışlarında vana ve branşmanlarda kullanılmaktadır. HDPE Ef Körtapa; Hammaddesi PE 100 olan Ef körtapalar elektrofüzyon yöntemine uygun olarak üretilmektedir. Bu ek parçalar hattı kapatmak için kullanılır. Körtapa seçimi yapılırken borunun çapına dikkat edilmeli ve uygun olan seçilmelidir. HDPE EF Dirsekler; PE hammaddesinden üretilen dirsekler EF kaynak yöntemine uygun rezistanların yerleştirilmesine uygun olarak üretilmektedir. Dirsekler projede belirtilen açılara uygun olarak çeşitli açılarda olup hatların dönüşlerinde kullanılmaktadır. HDPE EF Semer; Hammaddesi PE100 olan Ef Semer TE ekleme parçası kullanılmadan istenilen çapta çıkış yapılarak akışkanın yönünü istenilen yöne çekmek için kullanılır. Büyük kolaylık sağlaması en büyük özelliklerinden biri olan EF Semer en çok tercih edilen ek parçalardan biri olma özelliği göstermektedir.
PE100 borularda yapılan kalite testleri nelerdir?

PE 100 boru üretim başından sonuna kadar belirlenen ve uygulaması zorunlu olan standartlar vardır. Ve bu testler uygulanmaktadır. PE 100 borular ancak bu testlerden sonra sevk ve nakliyesi gerçekleştirilebilir.

1)Termal Stabilite  (OKSİDASYON İNDÜKSİYON SÜRESİ TAYİN) Testi PE malzemedeki antioksidan katkının yüksek sıcaklıkta oksidasyona uğramasını önlediği süredir. 2)Karbon Siyahı Miktar Analizi (ISO 6964) Pe 100 boruların UV ışınlarına karşı dayanalıklılık kazandırmak için eklenen karbon miktarının (%) olarak tespit edilmesi ile yapılır.

3) Yoğunluk Testi (ISO 1183) Pe 100 borunun birim hacmindeki ağırlığının hesaplanması amacı ile yapılmaktadır. Numune önce havada daha sonra da yoğunluğu önceden bilinen sıvı içinde tartılır. Standartta belirtilen hesap ile de yoğunluk bulunur.

PVC ne demektir?
PVC polivinil clorur teriminin kısaltmasıdır. Bir çeşit petrokimya ürünü olan PVC plastik türevidir. Ve hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkar. PVC pencere PVC boru PVC kaplama gibi terimlerdende anlaşıldığı üzere çok geniş bir yelpazede kullanılır.
PVC ekleme parçaları nelerdir?
Kayar Manşon, Deve Boynu, Muflu (Geçme) Redüksiyon, Adaptör (Erkek) Dıştan Pasolu, Civatalı Priz Kolye, Conta , Geçme Muflu Körtapa, Geçme Muflu TE’ler, Geçme Muflu Dişli TE Pvc boruların eklenmesinde kullanılan ek parçalardır.
PVC taşınması ve depolanması işleminde nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

PVC geçme muflu basınçlı boruları diğer borulardan ayıran özelliklerden birisi olan hafifliği sayesinde her arazi şartlarında kolay taşınabilir ve birbirlerine montajı da diğer boru tiplerine göre daha kolay yapılabilmektedir, Bu yüzden PVC geçme muflu basınçlı boruları ve ek parçaları geniş bir kullanım ağına sahiptir,

Taşıma ve depolama işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi boru muflarının ucunun yere temas etmemesidir, Bunu sağlamak için boru gövdeleri altında destek koyulmalıdır, Boru içine girebilecek pislik ve diğer yabancı maddelere karşı da boru üstü kapatılmalıdır, Taşıma ve depolama işlemleri sırasında üst üste koyulan boruların boyu 1,5 metre ’den fazla olmamalı ve muflu kısımlar temas ettirilmemelidir.

Geçme Muflu Basınçlı Boruların Eklenmesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Geçme muflu borularda üretilen muflu kısımlar borunun dışına rahatça geçebilecek şekilde olmalıdır, Ayrıca boru üzerinde muflu kısımda Z Conta için yuvada bulunması gerekir, Borunun mufsuz olan kısmı ise düz bir yapıda olup uçlarında boru kalınlığının yarısına kadar olan 15 °C’lik açı yapan konik bir yapı bulunmaktadır,

Ekleme işlemi sırasında Z Contanın dudakları mufun içerisine gelecek şekilde yerleştirilir, Boru ucuna sürülen kaydırıcı madde(arap sabunu) sürülür ( makine yağı kullanılmamalıdır,) ve borunun uç kısmı contayı oynatmayacak şekilde mufun içerisine yerleştirilir, Bu işlem mufun derinliğine göre her çapta farklı ölçülendirilir, Bu işlemlerden önce de mufa geçme mesafesi işaretlenmelidir.

PVC boruların döşenmesi ve yerleştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
PVC basınçlı su borularının uzun ömürlü ve dayanıklı olması için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi ; borunun dikkatli bir şekilde döşenmesi ve yerleştirilmesidir, Hendek tabanı bunun için taşsız ve düz olmasına dikkat edilmelidir,Boru çapına 40 cm eklenerek taban genişliği hesabı yapılmalıdır, Dolgu miktarı için belirlenen standart iklim şartları ve zemin hesaba katılarak 1 ile 1,5 m arasında olmalıdır, Borular döşenmeye başlamadan önce yapılan hendek içerisine 15 cm civarında taşsız malzeme yerleştirilmeli ve yatak hazırlanmalıdır, Yapılan yatak üzerinde boru dikkatlice ve iyice oturacak şekilde döşenmelidir, Bu işlemden sonra basınç deneyi için muflu kısım ve ek parçaların üstü kapanmayacak şekilde 30 cm taşsız zemin tabakası ile borunun üstü kapatılmalıdır, Basınç testi yapıldıktan sonra açıkta kalan kısımlar da kapatılır yapılan dolgulama işleminin ardından da hendek üzeri tamamen kapatılır, Donma sıcaklığında çalışma yapılırken kullanılan dolgu malzemelerinin de donmamış olmasına dikkat edilmelidir, Çamur ve bataklık gibi çürük zeminlerde hattın çökme riskine karşılık çakıl dolgu veya taş kullanılmalıdır, Boru eğer yüksek sıcaklıkta uzun süre güneş ışığına maruz kalacak ise boruların üstü branda ile kapatılmalıdır.
Pex Boru Nedir?
PEX Borular zeminden ısıtma ve sulama sistemlerinde kullanılmaktadır.
Yapıştırma muflu boruların eklenmesinde dikkat edilecek konular nelerdir?
PVC yapıştırma muflu borularda ekleme işlemi yapılması sırasında ucu düzgün kesilmiş ve çapakları temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir, Yapıştırıcı ve sıvısı için talimatlar dikkatlice okunmalı ve bu belirtilen tehlike kurallarına uyulmalıdır, Muflu borunun ucu ve diğer borunun temizlendikten sonra yapılacak olan bölge zımparalanmalıdır, Zımparalama işlemi bittikten sonra yine zımpara edilmiş kısım kontrol edilmeli ve temizlendikten sonra ıslak bir yer kalmadığından emin olunmalıdır, Yapıştırıcıyı temiz bir fırça ile yapışacak yüzeylere boylamasına sürülür ve boru ucu işaretlenmiş olan muflu kısıma kadar döndürülmeden itilir, Basınç testi yapılmadan önce en az 24 saat boyunca 20 °C’de bekletilmelidir, Sıcaklık daha düşükse bekleme süresi artırılmalıdır, PVC borularda yapıştırma işlemi için özel bir yapıştırıcının tercih edilmesi gerekmektedir, Boru çapına uygun olarak 1 boru için 8 gr yapıştırıcı kullanılmalıdır
Atık su için kullanılan PVC borularının standartları ve özellikleri nelerdir?
Bina içerisi ve dışarısında kullanılmış suyun tahliyesi için döşenen borulardır. TS 275-1 EN 1326-1 DIN 19531 standartlarına Katlı konutlarda, hastanelerde, okullarda, otellerde, endüstriyel yapılarda bina içi ve bina dışı tesisatlar kullanılan bir boru çeşididir. Pürüzsüz iç ve dış yüzeyleri sayesinde birikinti oluşumuna izin vermeyen, bakteri üretmeyen, koku yapmayan PVC atık su boruları, ekolojik ve ekonomik bakımından ideal ve güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Sert PVC malzemeden üretilen PVC boru ve ek parçalar, farklı hava koşullarında dayanıklıdır. Yanmaz, yüksek dirençli ve rijit yapısı sayesinde yapı sektörünün en çok tercih ettiği boru çeşididir.
PVC Atıksu borularının avantajları nelerdir?
Hafif olması sebebi ile taşıması ve montajı kolaydır. PVC Atık su boruları ve ek parçaları yanmaz ve alev almaz.Paslanıp yağmur suyunu kirletmez.Uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez.Çürümeye ve korozyona dayanıklıdır, sızdırmaz.Basınç kaybı düşüktür.Yüzeyi pürüzsüz ve parlaktır.Yüksek darbe dayanımı vardır.Basınçlı ek parçalara tamamen uyumludur.Kırılmaz, standartların belirlediği darbe mukavemetini %400 fazlası ile sağlar.
PVC hammaddesinin özellikleri nelerdir?
Dünyada PVC hammaddesi ile üretilen ürünlerin % 50'sinden fazlası yapı sektöründe kullanılmaktadır. Çevre dostu olan PVC Hammaddesi özelliği sayesinde kırılma olayları gözükmemektedir. Atık su borularında da kullanılan PVC hammaddesi suyun renk, koku ve tadını değiştirmez, insan sağlığına zarar vermez. İçerisinde dolgu malzemesi bulunmaması sebebiyle orijinal halini de korumaktadır. İçerisinden akışkan akarken, özellikle düşey hatlarda, rijit borular gibi yüksek seviye de ses üretmez.
PP ve PVC malzemelerin birbirinden farkı nedir?
PP ile PVC arasındaki en temel fark ; Sertlik konusudur. Sertlik bakımından daha üstün olan PVC borular yer altı uygulamalarında PP malzemeye göre daha mukavemetlidir. Ama PVC malzemenin PP’ ye göre darbe dayanıklılığı ve sıcaklığı da daha düşük seviyededir. Yanma özelliği açısından PP boruda yanma alevlenme şeklinde olurken PVC boruda yanma is oluşumu şeklinde olur.
Koruge boruların kullanım alanları nerelerdir?

-Altyapı uygulamalarında -Sulama sistemlerinde

-Kanalizasyon hatları ve evsel bağlantılar

-Yağmur suyu

-Endüstiriyel uygulamalar

-Drenaj sistemleri

-Arıtma tesisleri

-Cazibeli su taşıma sistemlerinde kullanılmaktadır

Koruge borunun kullanım özellikleri nelerdir?
Koruge Borular; kaburga dayanımının yüksek olmasından dolayı yüksek mukavemetli, polietilenden dolayı korozyon direnci olan, tam sızdırmazlık özelliği , 50 yıllık ömrü , aşınmaya dayanıklı organik bileşimli, pürüzsüz iç yüzeyi , kolay taşınabilen ve kısa sürede döşenen borulardır. Aşınmaya karşı yüksek mukavemet ve kimyasallara karşı mükemmel direnç sağlar.Dış tasarımı ve kaburgaları sayesinde ağır yüklere karşı dayanıklıdır. Darbe, yük ve zemin hareketlerine karşı en yüksek mukavemete sahip borudur.Yer altı suyunun boru altındaki toprağı sıvılaştırması sonucu ortaya çıkan burkulma ve gerilmeye karşı tarihte bilinen en mukavemetli borudur.Korige borular hafiftir , bu yapısından dolayı belli çaplara kadar insan gücü ile kolayca taşınabilir ve özel ekipmana gerek yoktur.Kolay birleştirme metodlarına sahiptir, muflu contalı veta manşon contalı olarak birleştirlirler.0.5 bar basıncına kadar sızdırmazlık özelliğine sahiptir.
Koruge boruların avantajları nelerdir?
Kaburgalı ve spiral sarımlı yapısı sebebiyle daha dayanıklı ve kaliteli üretim sağlar.İçinin pürüzsüz olması sebebiyle akışkanlık hızı yüksek olan Koruge Borular daha küçük boru çaplarında da sıvı iletimini sağlar.Sürtünme katsayısının düşük olması sebebi ile de boru içerisinde tortu ve birikinti oluşturmaz.Çatlama ve darbe direnci mükemmeldir.Birden fazla birleştirme şekline sahip olması , projeyi kolaylaştırır.Bünyesinde karbon siyahı bulunması sebebiyle UV ışınlarından etkilenmezler.Projenin uygulanacağı yerde birleştirme işlemi yapılabilir.Polietilen ile üretimi yapıldığı için boru iç kısmı aşınmaya karşı yüksek mukavemet göstermektedir.Yüksek mukavemeti sayesinde kolay taşınır, hızlı döşenir.Bakım gerektirmez, nakliyesi, işçiliği, montajı ekonomiktir. İşletme maliyeti düşüktür. Diğer borular içerisinde döşeme maliyeti en düşük olan borudur.
Koruge borularda kullanılan hammadde ve özellikleri nelerdir?
Kanalizasyon boruları Poliolefin grubu içerisindeki Polipropilen ve Polietilen hammaddelerinden üretilen bir üründür. Ø450 mm çapa kadar üretilen korige boru; polietilen ve polipropilen hammaddeden üretilebilirken, sarmal korige borular polietilenden üretilmektedir. Aynı et kalınlığında halka mukavemet değeri polipropilende daha yüksek çıktığından daha fazla tercih edilmektedir. Sarmal yöntemle ise Ø500 mm çap ve üzerindeki borular üretilmektedir.
Koruge boru birleştirme yöntemleri nelerdir?
Koruge boruların birleştirilmesi işleminde kullanılan yöntemler ; Muflu contalı Manşon contalı Elektrofüzyon Kaynak Metodu’dur. Contalı yöntem, contaların boru dış yüzeyindeki kanala oturtularak uygun ek parçalara geçirilmesi ile uygulanan bir yöntemdir.
Elektrofüzyon Kaynak Metodu nasıl uygulanır?
Her çapa uygun olarak eni ve boyu farklı, boruyla birleşecek kısmı bakır tellerle kaplanmış olan polietilenden yapılmış EF Bant ve EF Kaynak makinası kullanılarak uygulanır. Birleştirme işlemi yapılacak olan borularda sabitleme parçası ile iç taraftan merkezlenerek EF kaynağa hazır hale getirilir. EF Bant kullanımına geçilmeden önce boruların kaynak yapılacak yüzeyleri temizlenir daha sonra kaburga aralarından ve birleştirme yerleri üzerinden sarma işlemi özel aparatlarla gerçekleştirilip boruya sabitlenir. EF kaynağı sonrası borular soğumaya bırakılır. Sızdırmazlık ile ilgili olarak da borunun iç yüzeyinden el eksrüderi ile kaynak yapılır. Böylece sızdırmazlık tehlikesi ortadan kaldırılmış olur. EF kaynak ile ilgili bir önemli not ise ; EF Kaynak makinasının ayarlarının boru çapınaHer çapa uygun olarak eni ve boyu farklı, boruyla birleşecek kısmı bakır tellerle kaplanmış olan polietilenden yapılmış EF Bant ve EF Kaynak makinası kullanılarak uygulanır. Birleştirme işlemi yapılacak olan borularda sabitleme parçası ile iç taraftan merkezlenerek EF kaynağa hazır hale getirilir. EF Bant kullanımına geçilmeden önce boruların kaynak yapılacak yüzeyleri temizlenir daha sonra kaburga aralarından ve birleştirme yerleri üzerinden sarma işlemi özel aparatlarla gerçekleştirilip boruya sabitlenir. EF kaynağı sonrası borular soğumaya bırakılır. Sızdırmazlık ile ilgili olarak da borunun iç yüzeyinden el eksrüderi ile kaynak yapılır. Böylece sızdırmazlık tehlikesi ortadan kaldırılmış olur. EF kaynak ile ilgili bir önemli not ise ; EF Kaynak makinasının ayarlarının boru çapına göre yapılmasıdır. Bu birleştirme yöntemi, normalde 0,5 bar basınç altında kullanılan boruları 4 bar'da dahi kullanılabilir hale getirir. Bu sayede sel haline dönüşen yağışlarda karşılaşılan basınç artışlarında borular sızdırmadan ve birleştirme yerlerinde hasar görmeden çalışmaya devam eder.
Koruge boru ek parçaları nelerdir?
Conta, redüksiyon,kayar manşon, t parçası, 45 o Dirsek , 45o PVC çıkışlı C parçası, körtapa koruge borularda kullanılan başlıca ek parçalardandır.
Spiral sarımlı koruge boru kaç katmandan oluşur ?
Dünyanın en iyi drenaj borusu olarak tanımlanmakta olan Spiral Sarımlı Koruge Borular birbirini destekleyen üç katmandan oluşmaktadır. Piyasada bulunan bütün plastik boruların taşıdığı bütün özellikleri taşıyan ve içinde bulunan metal takviyesi ile de hem mukavemeti fazla hem de hafif bir borudur. Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan Sarmal Koruge Borular ekstrüzyondan çıkan termoplastik bantların özel makinelerde spiral olarak istenen çapta, şekilde ve uzunlukta sarılmasıyla imal edilmektedir. Boruların iç yüzeyleri düzgün, dış yüzeyleri ise profillidir. Profildeki metal katman boru dayanımına ekstra katkı sağlamaktadır
Spiral sarımlı koruge boruların iç tabakasının özellikleri nelerdir?
Borunun en içindeki tabakadır. Akışkan sıvının geçtiği tabakadır. Yüksek yoğunluklu Polietilen (HDPE) malzemesinden imal edilmektedir. Bu sayede de akışkanın taşıdığı her türlü kimyasallara karşı koruma altına almaktadır. Bu tabakanın kalınlığı borunun taşıyacağı yüklere karşı koyabilecek kalınlıkta yapılır.
Spiral sarımlı koruge boruların orta tabakasının özellikleri nelerdir?
Bu kısım borunun mukavemet özelliğini sağlayan kısımdır. Yapıştırıcı malzeme ile daha önceden kaplanmış özel profil şekli verilmiş çelik bantlar kullanılmaktadır.
Spiral sarımlı koruge boruların dış tabakasının özellikleri nelerdir?

Bu kısım borunun mukavemet özelliğini sağlayan kısımdır. Yapış

Borunun dış kısmının her türlü baskı ve mukavemetlere karşı korunması için yapılan kısımdır. 2mm kalınlığında yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) malzeme kullanılarak yapılır.  UV ışınların etkisi ile alakalı olarak da Karbon Siyahı da katılarak güneş ışınlarından da etkilenmez.

tırıcı malzeme ile daha önceden kaplanmış özel profil şekli verilmiş çelik bantlar kullanılmaktadır.

Spiral sarımlı koruge boruların kullanım alanları nelerdir?
Spiral Sarımlı HDPE Koruge Boru için kullanım alanları; -Altyapı uygulamalarında,Sulama sistemlerinde,Kanalizasyon hatları ve evsel bağlantılar,Yağmur suyu, Drenaj sistemleri, Arıtma tesisleri olarak sınıflandırılabilir.
Metal takviyeli koruge boruların avantajları nelerdir?
Kaburga dayanımının fazla olmasından dolayı yüksek mukavemetli, polietilenden dolayı korozyom direncine sahip, 50 yıl kullanım ömrüne sahip koruge borular kolay taşınabilen ve kısa sürede döşenmesi ile cazip bir borudur. Yüksek yoğunluklu polietilen hammadde içermesinden dolayı korozyona karşı yüksek dayanım göstermektedir.Üzerine gelen yüklere karşı mukavemeti fazla olup yükleri boru üzerinde homojen olarak dağılarak sıkıştırmaya engel olurlar.Dış etkilere karşı 50 yıl ömre sahiptir.Plastikler hidrolik pürüzsüz olduğundan akışkana az direnç gösterir ve akışkan daha fazla doluluk oranı ile akar. Bu ise projede bir alt çap grubunu seçilmesi ile proje maliyetlerini aşağı çeker.Uygulama esnasında ürün zaiatı yaşanması söz konusu değildir. Döşeme ve baş bağlama işlemleri kolaydır.Uygulaması kolay ve montaj süresi kısadır ve işçilik maliyeti düşüktür. İş makinası seviyesi asgariye düşmektedir.Aşınma mukavemetinin yüksek olması sebebiyle birlikte boruların delinmesi ve içindeki akışkanın toprağa karışması ve alt yapı zenginliklerimizin zarar görmesi söz konusudur.
Metal takviyeli koruge boruları hangi test ve deneyden geçmektedir?

Üretim sırasında mühendisler aracılığı ile yapılacak olan testler üretimin kalitesini artıracaktır. Bu yapılan testlerin TSE ve ISO standartlarına uygun testlerdir; Bu testler;

-Halka Rejitliği Testi ,

-MFI Testi, -Darbe Dayanım Testi,

-Yoğunluk Testi,

-Kopma Uzama Testi,

-Isı ile Dayanıklılık Testi,

-Sızdırmazlık Testi,

-Boyca Uzama Testi

Metal takviyeli koruge boru üretiminde kullanılan hammadde nedir?
Polietilen (PE) oldukça dayanıklı ve çok çeşitli ürünlerde kullanılan yumuşatılabilen , yarı geçirgen ve beyaz bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır. Etilen kullanılarak polietilen üretilir. Kendi alanında diğer hammadde türlerine göre yüksek performansı ve ekonomikliğinin yanı sıra uzun ömürlü dayanımından dolayı en fazla tercih edilen de ürün olan Polietilen hammaddesi spiral sarımlı koruge borularda da kullanılmaktadır
Spiral sarımlı koruge boruların üretim aşamasında nasıl bir yol izlenmektedir?
Üretimine başlanacak olan boru için özelliklerine göre yüksek yoğunluklu polietilen oranı (HDPE) ve çelik bant ayarları yapılır. Çelik bantların üzeri daha önceden yapıştırılmış olarak beklemektedir. Bu kullanacağımız bantlar makaralara takılarak profil şekli vermek üzere baskı ruloları içinden geçirilerek çelik banda profil şekli verilir. Bu şekil verme işlemi bittikten sonra eğim hattına giren çelik bant burada dairesel şeklini alır. Bu şekil aynı zamanda borunun kaburgası da oluşturulur. Eğim hattı, aynı zamanda çelik şeridin gerginliğini ayarlayarak kaydırma profilleri üzerinden ileriye doğru bir hareket sağlar.Borunun bundan sonraki üretim hızı çelik şeridin ilerleme hızı ile aynıdır. Üretim sırasında herhangi bir kesinti olmaması aynı ürünün de aynı kalitede devam etmesini sağlamaktadır. Çelik bantların spiral sarım öncesinde polietilen ile kaplanması paslanmaya karşı alınabilecek önlemdir. Çelik bandlar her çap için farklı enlerde dilimlendikten sonra yüzey temizliği yapılır ve extruderden çıkan özel yapıştırıcı malzeme ile kaplanır.
Metal takviyeli koruge boru birleştirme yöntemleri nelerdir?
Elektrofüzyon Kaynak Metodu ve Shrink Manşon Metodu kullanılmaktadır. Shrink Manşon Metodu ; Bu metod ile yapılan birleştirmelerde tam sızdırmazlık sağlanmakta ve 1000 mm’den küçük olan borularda kullanılmaktadır.Shrink manşon iki borunun birleştiği yere geçirilir ve ısıtıcı ile ısıtılarak borunun kaplanması sağlanır.
Elektrofüzyon kaynak yöntem ile birleştirme nasıl yapılır ? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Elektrofüzyon Kaynak Metodu; Birleştirme işlemi yapılacak olan borularda sabitleme parçası ile iç taraftan merkezlenerek EF kaynağa hazır hale getirilir. EF Bant kullanımına geçilmeden önce boruların kaynak yapılacak yüzeyleri temizlenir daha sonra kaburga aralarından ve birleştirme yerleri üzerinden sarma işlemi özel aparatlarla gerçekleştirilip boruya sabitlenir. EF kaynak ile ilgili bir önemli not ise ; EF Kaynak makinasının ayarlarının boru çapına göre yapılmasıdır.
Spiral sarımlı koruge boruların taşınması ve nakliyesi sırasında nelere dikkat edilmelidir?
Koruge borular hafif olması ve kolay taşınabilmesi aynı zamanda darbelere karşı mukavemetli olması taşıma ve stoklamada en önemli durumlardan birisidir. Bu yüzden nakliye ve stoklama işlemi sırasında herhangi bir fire vermek söz konusu değildir. Hafif olması sebebi ile iç içe konularak stoklama ve nakliye yapılabilmektedir. Stok sahasında sivri uçlu taş ve kayalardan arınmış olmalıdır. Nakliye aracıda yine temiz tutulmalı sivri uçlu taş ve sert cisimler bulunmamalıdır. Taşıması işlemi sırasında sert cisimler ile tutulmamalıdır.Koruge Borular mümkün olduğunca güneş ışınlarının az olduğu ortamlarda tutulmalı ve hatta üzeri kapalı alanlarda muhafaza edilmelidir. Böyle bir ortamda uzun süreli olarak stoklama yapılması mümkündür.Tamamen kapalı bir ortamda ve sıcak hava şartlarında borular uzun süre muhafaza edilmemelidir.Nakliye aracına yapılan yükleme sırasında yükselti arttığı zaman özellikle bağlama yapılırken aşırı gerdirme yapılır boruya zarar verilmesi engellenmelidir.İş makinası ile yapılacak olan taşımalarda keskin askı halatı kullanılmamalıdır.Folklift ile yükleme yapılıyorsa eğer ayaklar yüksek tutulmalıdır. Sert vuruş yapılmamalıdır.
Spiral sarımlı koruge borularda kullanılan boru ek parçaları nelerdir?
45 ve 90°’lik dirsekler , redüksiyon, t parçası spiral sarımlı koruge borularda kullanılan başlıca ek parçalardır.
Damlama su borusu nedir nerelerde kullanılır?
Sulama teknolojisinde dünyanın kullandığı son teknolojisi olan damlama su sistemleri TSE EN 9261 standardına uygun üretilmektedir. Arındırılmış suyun ve gübrenin damlatıcılar aracılığıyla küçük ve sürekli bir akış veya damlalar halinde toprak yüzeyine veya bitki köküne verildiği sulama yöntemidir.
Damlama sulama sisteminin önemi nedir?
Tüm dünyanın yağacak olan her bir damla yağmura ihtiyacı olduğu dönemlerde özellikle sulama sistemlerinde tarımsal verimliliği artırmak için yapılan yanlışlardan dolayı her yıl boşa giden su miktarı milyonlarca metreküpü bulmaktadır. Bu yüzden milyonlarca metreküp suyun boşa gitmemesi adına damla sulama sisteminde bitki, fazla susuzluk stresine sokulmadan, az su ile daha sık aralıklarla sulanmakta olup, sera,sebze,meyve ve ağaç sulamasında en ideal sistem haline gelmiş ve salma sulama sistemi ile yapılan çalışmalar azalmıştır.
Damlama su boruları hangi çapta ve aralıklarda üretimi yapılmaktadır?
16, 17, 20 ve 22 mm çaplarda üretilen yassı damla sulama borusu, değişen miktarlarda su damlatabilmekte ve borunun et kalınlığı 6 milden 12 mile değişebilmektedir. Daha uzun mesafelerde sulama yapılabilmesi için yassı damla sulama borusunun et kalınlığı yuvarlak damla sulama borusuna göre daha incedir, damlatıcıları düzdür ve damlatıcı aralıkları 20 cm’den 50 cm’ye kadar değişebilmektedir. Yuvarlak damla sulama boruları ise 16 ve 20 mm çaplarda 0,9 – 1,2 mm et kalınlığı arasında üretilmektedir. Kısa mesafeler için yapılan Damla Sulama boruları damlatıcıları yuvarlaktır. Kangal boyları 200 m ve 400 m’dir ve saatte 2 litreden 4 litreye kadar su damlatabilmektedirler.
Damlama sulama birleştirme işleminde nelere dikkat edilmelidir?
Damla Sulama Boruları düzenli olarak yıkanmalıdır.Gerektikçe sulama suyuna kimyasal iyileştiriciler eklenmelidir.Ana damlama boruları montaj önce temiz olmalıdır.Montaj sırasında boruların hat sonları kapalı tutulmalıdır.Ana borulara açılacak deliklere, damlama boruları hemen takılmalıdır.Montaj bittikten sonra sistem su ile temizlenmelidir.Gübreleme işlemi sonunda sulama sistemine en az 30 dakika daha su verilerek sistemin temizlenmesi sağlanır.Suda tamamen ve kolayca erimeyen gübreleri kullanmak damlatıcıların tıkanmasına sebep olabilir.Gübreleme işlemi sulama sistemi çalışma basıncına ulaşıldıktan sonra yapılmalıdır.Hasatta kullanılan, makine ve ekipmanlar,sandık vb. ürün toplama kapları, el aletleri damlama borularına hasar verecek şekilde kullanılmamalı ve boru üzerine bırakılmamalıdır.
Damlama sulama sisteminin yararları nelerdir?
Maksimum düzeyde verim artışı sağlamaktadır.Düşük basınç ile su tüketimini en minimum seviyeye indirir.Maksimum gübre tasarrufu sağlar.Yabancı ve zararlı otlardan korur.Verim artışı iklime ve bölgeye göre değişmektedir.Verim ve sulama kalitesi oldukça yüksektir.Sulama şeklinden dolayı; erken hasat olanağı sağlarSulama seklinden dolayı; su kaybı yaşanmaz.Sulama şeklinden dalayı; randımanı en yüksek olan sulama sistemidir.Arazinin her yanına eşit miktarda sulama imkanı sağlar ve eğimli arazilerde de erozyona sebep verecek bir sulama yapmaz.Rüzgar sulamaya engel değildir.Diğer sulama yöntemlerine göre sulama ve gübreleme işçiliği yok denecek kadar azdır.Eğimli arazilerde diğer sulama yöntemlerine göre su ve toprak kaybına yol açmaksızın daha başarılı ve kolay bir şekilde uygulanabilir.
Damlama sulama işlemi nasıl yapılmaktadır? Nelere dikkat edilmelidir?
Damla sulama borusununun makara ve kangal açma düzeneği yerleştirilir. Boruların açılması sırasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de boruların sert kısımlara sürtmemesi ve yıpratılmamasıdır.Serme işlemi yapılır iken borular uzun olduğu için yapılan hatalardan birisi de sürüklenmesidir. Sürüklenerek ilerletilen borular da yıpranma ve delinmeler meydana gelebilir.Damla Sulama Boruları içerisinde bulunan damlatıcılar yosun, kum, silt, kil, suda bulunabilecek ağır metaller, yosun kalıntıları, bakteri çamurları vb sebeplerle tıkanabilir. Bu sebeple damla sulama borularının kullanıldığı sistemlerde filtre kullanılmalıdır.Damla sulama borularının debi ölçülerinin belirlenmesinde, projelendirilmesinde ve boruların tarifinde basınç 1 bar olarak alınır (TS ISO 9261).Damla sulama boruları toplanmadan önce hat sonları açılmalı ve boru içerisindeki atıklar temizlenmelidir. Boru içerisindeki karbonat yığılmaları % 0,5 – 1,0 HCl çözeltisinin borulara enjekte edilmesi ile temizlenir.
Yassı damlama su borusu nedir? Nerelerde kullanılır?
Uzun mesafeler için sulama imkanı sağlayan; yuvarlak damlama su borularına kıyasla et kalınlığı daha ince, damlatıcıları daha düz olan bir borudur. Kurulum maliyetinin düşük olması, debi homojenliği avantajı sebebiyle yuvarlak tip damla sulama borularına tercih edilen yassı damlama borularının kullanımı da son yıllarda dünya genelinde yayılmaya başlamıştır.
Yassı damlama su borularının üretim aralıkları nelerdir? Önemi nedir?
16-17-20 ve 22 mm çaplarda, saatte 1,6 ve 2,2 lt su damlatan, et kalınlığı 6 milden 24 mile kadar üretimi yapılan Yassı damla sulama boruları tüketicilere ulaşmaktadır. Dünyanın son dönemlerde yaşadığı küresel ısınmadan dolayı her yıl azalan su kaynaklarına önlem olarak damlama su borularının kullanımına özel gösterilmeli ve her yıl milyonlarca metreküp suyun boşa harcanmasına engel olunmalıdır.
Yağmurlama sulama sistemleri nedir?
Sulama bitkilerin normal gelişimi için ihtiyaç duydukları verimi karşılamalarında en büyük destek ve yardımcı etken olmaktadır. Sistem basınçlı su ile çalışır. Bu yöntem sulu tarıma uygun her türlü iklim koşullarında ve tarıma elverişli her türlü toprakta ve yüzey sulama için uygun olmayan topografya koşullarında da kullanılabilir.
Yağmurlama sulama sistemlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Fazla meyilli, düz olmayan alanlarda ve derinliği az olan topraklarda su kaybı ve erozyona neden olmadan uygulanabildiği gibi yüksek geçirgenlik veya düşük su tutma kapasitesine sahip topraklarda da randımanlı kullanılabilir. Ancak ağır bünyeli (killi) topraklarda yağmurlama hızı değerinin özenle seçilmesi gerekir. Başka bir anlatımla, yağmurlama hızı toprağın su alma hızından fazla olmamalıdır. Ayrıca bu yöntem hemen hemen tüm bitkiler için kullanılabilir.Uygun başlık tipi, başlık ve lateral aralıkları seçildiği taktirde sulama randıman ve sulama eşdeşliği yüksektir.
Yağmurlama boru ve ek parçalarının özellikleri nelerdir?
Servis ömrü uzundur. Kırılmaz, darbelere karşı dayanıklıdır.Kullanımı kolay ve güvenli olup mevsimlik ve kalıcı ekimler için idealdir.Meyilli topografyası bozuk yerlerde erozyona neden olmadan sulama yapılabilir.Su; toprağa, yağmurda olduğu gibi ince zerreler halinde verildiğinden; mahsul veriminde diğer sulama metotlarına nazaran %20-50 arasında artış sağlar ve kaliteyi yükseltir.Korozyona karşı yüksek direnç göstermektedir.Uzun mesafeli, büyük alan uygulamalarında, pürüzsüz ve iç yüzeyi nedeni ile basınç kaybı en asgari düzeydedir.Güneş ışınlarından etkilenmez.Sürekli toplama ve sermeye karşı yüksek derecede dayanıklıdır.Toprak derinliği az ve (Sığ) geçirgen topraklarda en ideal sulama sistemidir.Mikroorganizmalara ve kemirgenlere karşı son derece dayanıklıdır.Her türlü araziye kolaylıkla uyum sağlar.Özellikle denize yakın yerlerde rüzgârla taşınan tuzlu suların bitkilere bıraktığı tuz zerreleri, tozlar ve zararlı haşereler yağmurlama ile yıkanabilir.Hafiftir taşıması ve ve birleştirilmesi kolaydır.Güvenilir conta sistemi ile sızdırmazlık sağlayarak su kayıplarını ortadan kaldırır.
Yağmurlama borularının yerleştirilmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Ana boru hattı öncelikle belli olan eğim doğrultusunda yerleştirilmelidir.Yağmurlama lateralleri hakim meyle dik ve imkan nispetinde tesviye eğrilerine paralel doğrultuda olmalıdır.Laterallerin ana hat üzerinde ki hareketi en az iş gücüne ihtiyaç gösterecek biçimde düzenlenmelidir.Rüzgarın şiddetine göre de lateraller dik bir açıyla konulmalıdır.Lateral hareketlerinin kolay ve birlikte çalışan başlık sayılarında ki değişimin az olması için sistem imkan oranında kare veya dikdörtgen şeklinde düzenlenmelidir.Sistemin boru büyüklükleri ve tertibi, yıllık masrafları en aza indirecek biçimde olmalıdır.İmkanların izin vermesi durumunda, uygun ve ekonomik boru çapları seçimine imkan vereceğinden, pompaj ünitesi alanın ortasına yerleştirilmelidir.Günün sıcak saatlerinde yapılan sulamada bitkiler üzerinde yada yapraklarına düşecek olan damlacıklar yakma tehlikesi oluşturabilir. Bu nedenle yağmurlama yöntemi ile yapılacak olan sulamalarda serin saatlerde yapılması tercih edilmelidir.Rüzgarlı havarlarda sulama için uygun değildir. Dengeli bir sulama işlemi yapılmayacağı için yağmurlama sulama yöntemlerinde yapılacak olan sulama da rüzgarsız havalar tercih edilmelidir.
HDPE Kablo muhafaza borularının önemi nedir?
Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile birlikte alt yapıda da yoğunluğa ve yüksek performansa ihtiyaç duyulmuştur. HDPE Kablo Muhafaza boruları hızla gelişen bu haberleşme ve data transferi için kullanılan alt yapı sistemlerinin borusudur.
HDPE kablo muhafaza borularının genel özellikleri nelerdir?
HDPE Kablo Muhafaza boruları tek, ikili veya üç gözlü çoklayıcı ve tamamlayıcı elemanları olan ek parçalar ile birlikte sunulabilmektedir. Yüksek yoğunluklu polietilenden üretilen HDPE kablo muhafaza boruları toprak altı uygulamalarına ve çevre şartlarına karşı dayanıklı ve esnektir. HDPE kablo muhafaza boruları hafif olması sebebiyle kolay taşınabilir ve döşemesi de kolaydır. HDPE kablo muhafaza boruları Ekonomiktir ve polietilenden üretilen ek maşonları ile kolayca birleştirilebilir. HDPE kablo muhafaza boruları, Komünikasyon endüstrisinde, Geniş Bantlı ve Koaksiyel kabloların korunması için mükemmel performans sağlar, söz konusu kabloların işletme ömürlerinin uzamasını sağlar.
Doğalgaz hatlarında hangi boru kullanılır ??

Basınçlı boru uygulamalarının vazgeçilmezlerinden olan yüksek yoğunluklu Polietilen’den üretimi yapılan PE80 sarı renktedir.1960 yılından itibaren doğalgazı evlere ve iş yerlerine taşımaktada olan PE80 bu alanda popülerliği de devam etmektedir.

   PE80 boruların genel hatlarıyla özelliklerini özetlersek;

PE80 yüksek basınç ve darbelere karşı dayanıklı olup Kimyasal maddelere karşı dirençli olduğu için güvenle kullanılmaktadır. Uzun ömürlü ve yüksek performansa sahip olması sebebiyle dünya genelinde %95 oranında Pe80 doğalgaz boruları polietilen’den üretilmektedir

PE80 boruların standartları ve üretim aralıkları nelerdir?
Polietilen doğalgaz boruları TS 10827, ISO 4437 ve EN 1555 standartlarına uygun olarak üretilip boru üretim aralığı Ø25-500 mm’dir
PE80 boruların kullanım avantajları nelerdir?
Yüksek mukavemet göstermektedir.Darbe dayanıklılığı yüksek seviyededir.Elastik yapısından dolayı depremden etkilenmez.Sıcaklıklar -40 °C’ye düştüğünde de elastik özelliklerini korur.İçerideki akışkandan ve dışarıdaki toprak yapısından dolayı korozyon olmaz.Aşınmalara karşı dayanıklıdır.Gaz akışının engellenip boruda onarım yapılabilmektedir.Kangal sarımları sayesinde borularda fazla kaynak noktası bulunmamaktadır . Bu sebeple bağlantı bölgesi riski en minimum seviyeye inmektedir.EF kaynak metodu ile birleştirme işlemi yapıldığı için hiçbir şekilde gaz sızdırması yapmamaktadır.Montaj işlemi kolaydır.
Pe80 borularda birleştirme işlemi hangi yöntemle yapılır avantajları nelerdir?
Doğalgaz boruları sadece elektrofüzyon fitingleri ile birleştirilir. Kaynak bölgesi çok geniş olduğundan emniyet açısından bu yöntem seçilmiştir. Bu teknik kullanılarak ana borudan direk çıkış almak mümkündür.Boruların tamiri kolaydır.Çok dar alanlarda bile kolaylıkla uygulanır.Çok fazla kazı dolgu gerektirmez.
Pe100 boruların genel özellikleri nelerdir?
İleri teknoloji ve çok ince bir çalışma gerektiren PE100 borular hayati önemi olan ve insan hayatını riske atmamak adına hata yapılmaması gereken bir borudur. Bu yüzden polietilenin çok düşük sıcaklıklarda bile darbeye karşı yüksek mukavemete göstermekte ve dolayısı ile doğalgaz gibi çok önemli bir kaynağın dağıtım hatlarında yaygın bir şekilde kullanımını sağlamaktadır
PE100 doğalgaz borularının standartları ve üretim aralığı nedir?
Polietilen doğalgaz boruları TS 10827, ISO 4437 ve EN 1555 standartlarına uygun olarak üretilip boru üretim aralığı Ø25-500 mm’dir.
PE100 borusu kullanım avantajları nelerdir?
Yüksek mukavemet göstermektedir.Darbe dayanıklılığı yüksek seviyededir.Elastik yapısından dolayı depremden etkilenmez.PE100 doğalgaz borularında sıcaklıklar -40 °C’ye düştüğünde de elastik özelliklerini korur.PE100 doğalgaz boruların çerideki akışkandan ve dışarıdaki toprak yapısından dolayı korozyon olmaz.Aşınmalara karşı dayanıklıdır.Gaz akışının engellenip boruda onarım yapılabilmektedir.PE100 doğalgaz borularında kangal sarımları sayesinde borularda fazla kaynak noktası bulunmamaktadır . Bu sebeple bağlantı bölgesi riski en minimum seviyeye inmektedir.PE100 doğalgaz borularında EF kaynak metodu ile birleştirme işlemi yapıldığı için hiçbir şekilde gaz sızdırması yapmamaktadır.Montaj işlemi kolaydır.PE100 doğalgaz borularında yüksek yoğunluklu polietilenden üretilmesi sebebiyle uzun ömürlü bir kullanım garantisi vardır.
PE100 boru birleştirme yöntemleri nelerdir?
PE100 Doğalgaz boruları sadece elektrofüzyon fitingleri ile birleştirilir. Kaynak bölgesi çok geniş olduğundan emniyet açısından bu yöntem seçilmiştir.
Boruların imalatında kullanılan hammaddeler nelerdir?
Boru çeşitlerininin üretim aşamasında kullanılan malzemeleri şu şekilde belirtebiliriz; - Plastik borularda ; PVC,Polietilen ve ABS kullanılmaktadır. - Metal borularda ; Siyah veya galvaniz çelik , demir, bakır üretim aşamasında kullanılan hammaddelerdir.